Næste Kamp

Benfica

Barcelona

29. sep - 21:00Dato

Champions LeagueType

TV3 MaxTV

Annonce

FC Barcelona præsidenter

Walter Wild fra Schweiz havde æren af at være FC Barcelonas første præsident nogensinde. Der har i alt været 51 præsidenter i klubbens historie.



Fra Til Præsident Nationalitet
7. mar 2021 - Joan Laporta Spanien
29. okt 2020 7. mar 2021 Midlertidig ledelse -
23. jan 2014 27. okt 2020 Josep Maria Bartomeu Spanien
30. jun 2010 23. jan 2014 Sandro Rosell Spanien
15. jun 2003 30. jun 2010 Joan Laporta Spanien
6. maj 2003 15. jun 2003 Midlertidig ledelse -
12. feb 2003 6. maj 2003 Enric Reyna Spanien
23. jul 2000 12. feb 2003 Joan Gaspart Spanien
1. jul 1978 23. jul 2000 Josep Lluís Núnez Spanien
18. dec 1977 1. juli 1978 Raimon Carrasco Spanien
18. dec 1969 18. dec 1977 Agustí Montal Costa Spanien
17. jan 1968 18. dec 1969 Narcís de Carreras Spanien
28. feb 1961 17. jan 1968 Enric Llaudet Spanien
22. sep 1953 28. feb 1961 Francesc Miró-Sans Spanien
16. jul 1952 22. sep 1953 Enric Martí Carreto Spanien
20. sep 1946 16. jul 1952 Agustí Montal Galobart Spanien
20. sep 1943 20. sep 1946 Josep Vendrell Spanien
20. aug 1943 20. sep 1943 Josep Antoni de Albert Spanien
13. aug 1942 20. aug 1943 Enrique Pineyro Spanien
10. jul 1942 13. aug 1942 Josep Vidal-Ribas Spanien
13. mar 1940 10. jul 1940 Enrique Pineyro Spanien
6. maj 1939 13. mar 1940 Joan Soler Spanien
6. aug 1936 6. maj 1939 Midlertidig ledelse -
27. jul 1935 6. aug 1936 Josep Sunyol Spanien
16. jul 1934 27. jul 1935 Esteve Sala Spanien
20. dec 1931 16. jul 1934 Joan Coma Spanien
22. okt 1931 20. dec 1931 Antonio Oliver Spanien
30. jun 1930 22. okt 1931 Gaspar Rosés Spanien
23. mar 1929 30. jun 1930 Tomàs Rosés Spanien
17. dec 1925 23. mar 1929 Arcadi Balaguer Spanien
1. jun 1924 17. dec 1925 Joan Gamper Schweiz
29. jul 1923 1. jun 1924 Eric Cardona Spanien
17. juli 1921 29. juli 1923 Joan Gamper Schweiz
27. jun 1920 17. jul 1921 Gaspar Rosés Spanien
10. jun 1919 17. jun 1920 Ricard Graells Spanien
17. jun 1917 10. jun 1919 Joan Gamper Schweiz
25. jun 1916 17. jun 1917 Gaspar Rosés Spanien
29. jun 1915 25. jun 1916 Rafael Llopart Spanien
29. sep 1914 29. jun 1915 Joaquim Peris de Vargas Spanien
30. jul 1914 29. sep 1914 Àlvar Presta Spanien
30. jun 1913 30. jul 1914 Francesc de Moxó Spanien
17. nov 1910 30. jun 1913 Joan Gamper Schweiz
14. okt 1909 17. nov 1910 Otto Gmeling Tyskland
2. dec 1908 14. okt 1909 Joan Gamper Schweiz
11. nov 1908 2. dec. 1908 Vicenc Reig Spanien
16. okt 1906 11. nov 1908 Juli Marial Spanien
6. okt 1905 16. okt 1906 Josep Soler Spanien
17. sep 1903 6. okt 1905 Arthur Witty England
5. sep 1902 17. sep 1903 Paul Haas Tyskland
25. apr 1901 5. sep 1902 Bartomeu Terradas Spanien
29. nov 1899 25. apr 1901 Walter Wild Schweiz

Seneste FC Barcelona nyheder

Få din trøje

Barca-trøje 2021/2022
Få din Barcelona-trøje 2021/2022
- Vis shoppen -

Annonce

Sjove Citater

Jeg har aldrig kommenteret dommere, og jeg vil ikke bryde en livslang vane pga. denne skiderik

Ron Atkinson

Vidste du at...

Den tideligere Barca-bomber, Samuel Eto'o, har spillet i Real Madrid?